Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Kedi-Köpek/Kadın-Erkek

Nisan7

 

güçlü kadın

Geçen gün kedimizin doğum anına şahit oldum. Kedimiz derken aslında 1.5 yıl öncesine kadar bir sokak kedisiydi. Köpeğim Oscar’a  (Golden Retriever) yaklaştığı andan itibaren kediyi uzaklaştırmak için ailece çok çaba harcadık. Fakat ne yaptıysak nafile… Dişi inadı ile zorla hayatımıza dahil olmayı başardı:)))

İlk kez şahit olduğum bu doğum anı ve sonrası çok etkileyiciydi bizim için. “Kedi-köpek” diye toplumda anlaşamama tabirini sembolize eden bu iki farklı canlı doğum anında ve sonrasında birbirlerini tamamladılar adeta… Oscar şaşırtıcı bir şekilde, aralarındaki farkı gözetmeksizin kedinin durumunu kolaylaştıracağı her şeyi, gördüğü kadarıyla, eksiksiz olarak yerine getirdi. Doğum anında kediyi gözlemleyerek kedi ne yaptıysa Oscar’da kediye aynılarını yaptı. İzlerken inanamadığımız bir manzaraydı…

Doğum sonrasında ise, Oscar kendi yavruları olmadığı halde kedinin yavrularını adeta köpek yavruları gibi, kendi yavruları gibi sahiplendi ve korudu. Bizleri kedinin ve yavruların yanına yaklaştırmadı. Kediye koyduğumuz su ve sütü kuyruğuyla onlara doğru itmeye çalıştı.

Bu manzarayı görüp de yaşadığımız ataerkil toplumdaki kadına ve erkeğe bahşedilmiş rolleri irdelememek mümkün mü sizce? İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda kadın ile erkeğin rollerinin değişime uğradığı yadsınmaz bir gerçek… İş yerlerini ailesiyle vakit geçirmek için erken terk eden, alışveriş merkezlerinde, parklarda ve sokaklarda sırtında çanta ellerinde bebek arabası ile dolaşan, kreş kapısında bekleyen, eskiye inatla, veli toplantılarında sıraları dolduran babalar ve yeğenlerine torbalar dolusu hediye alan amcalar, dayılar…

Diğer yanda da hayatını, kariyerini, geleceğini kendine arzusuna göre planlayan, kendi parasını kazanan, hayatını tek başına yönetebilen anneler…

21. Yüzyılda kadın ve erkek rolleri ne kadar değişim gösterirse göstersin Tanrı tarafından cinsiyetlere bahşedilmiş mutlak özellikler hiçbir zaman değişmiyor.

Dişi yuva yapan, erkek ise o yuvayı koruyup kollayandır!

Kadın, her ne kadar günümüzde iş hayatında aktif bir rol alsa da kadına ait olan mutlak domestik roller varlığını kaybetmiş değildir. Evin ve mutfağın düzenini organize eden kişi yine büyük ölçüde kadındır.

Kadının; erkeğin, iş dünyasındaki yükünü hafiflettiği gibi, günümüzde erkekler de ev işlerine yardımcı olarak veya çocukların sorumluluğunu paylaşarak, kadının evdeki domestik yükünü hafifletmeye çalışıyor.

Evet, son yıllarda kadın-erkek, karı-koca ilişkilerinde, rollerinde olumlu yönlerde bir başkalaşım var ama lütfen bu durumu daha fazla abartmayalım:)Yaşam koşullarının yanı sıra bu başkalaşımı hayat tarzlarına da adapte etmeye çalışıyoruz bazı noktalarda… Mesela kılık-kıyafet, kişisel bakımlar… Son yıllarda etrafımızda sıkça gördüğümüz; erkekler tarafından tercih edilen, renkli dar pantolonlar, kocaman desenli gömlekler, değişik fularlar değişimin bir parçası oldu adeta. Öbür yanda güzellik salonlarının diğer yarısı erkeklerle dolup taşıyor. Bu kadarı biraz fazla kaçıyor bence.

Kadının ve erkeğin; yaşamlarına yardımcı, aile hayatlarına ortak olması, hobilerine destek vermesi, benliklerini beslemeleri çok güzel bir şey fakat cinsiyetlere bahşedilmiş özellikleri daha fazla irdelemeyelim. Oscar’ın hemcinsi olmayan bir canlıya karşı olan bu centilmence tavrı, bana ,kadın ve erkeğin konumu ne olursa olsun toplumda mutlak rol ve sıfatları olduğunu bir kez daha anımsattı.

 

 

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Nisan 2013
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net