Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Teknolojik çağda teknolojisiz çocuk büyütmek mümkün mü

Mart22

Bir eğitimci olarak çok uzun zamandır bu konuyu düşünüyorum… Daha doğrusu eğitimci olarak teknolojiden en verimli şekilde yararlanmaya çalışırken küçük öğrencilerimi bu girdaba düşmekten nasıl uzak tutabilirim düşünürken cevap 2.5 yaşındaki yeğenimden geldi!

Bilinçli bir aile tarafından, mümkün olduğunca teknolojiden uzak büyütülmeye çalışılan yeğenim arabanın camından gördüğü beyaz bulutları daha yakından görebilmek için camdan parmaklarıyla bulutları yakınlaştırmaya çalıştı! O an cevabımı aldım… Biz her ne kadar mümkün olduğunca onları teknolojiden uzak tutmaya özen göstersek de bunun imkansız olduğunu anladım. Yeni nesil zaten teknolojinin elinde doğuyor. Onları ayırmak neredeyse imkansız… Teknolojik çağda yaşarken çocuklarımzı teknolojiden  tamamen uzak tutmak  imkansız olsa da  bu durumu iyi yöneterek sorunu giderebileceğimizi düşünüyorum.

Bu konuyu çoğu zaman velilerimle de konuşuyoruz. Her ne kadar bilinçli olmaya, çocuklarını elektronik cihazlardan (telefon/tablet) uzak tutmaya çalışsalar da zamana ayak uyduramamanın ve arkadaşları arasında ezilmenin verdiği vicdan azabıyla bunun mümkün pek olamadığını söylüyorlar.

Kısacası yaşadığımız çağda çocuğumuzu teknolojiden uzak tutmanın mümkün olmadığını görüyoruz o halde bu durumu en iyi şekilde yönetmeye/kontrol etmeye çalışmalıyız.

Bu durumda ailelere çok iş düşüyor; aileler çocuklarları için sosyalleşebilecekleri, yaşıtlarıyla oyun oynayabilecekleri organizasyonlar yapmalı. Alışveriş merkezleri, elektronik oyun alanları yerine çocuklarını parklara götürmeli açık alan oyunlarının grup oyunlarının keyfini tattırmalı. Ayrıca, bizler sokakta/ parkta ip atlayarak, saklambaç oynayarak, top oynayarak, bisiklete binerek, arkadaşlarımızla oyunlar oynayarak büyüyen bir nesildik. Bu zevki çocuklarımıza da yaşatmalıyız. En önemlisi çocuklarımızı doğayla tanıştırmalı taşla toprakla oynamasına fırsat vermeli doğadaki her canlıyı tanıtıp sevmesini sağlamalıyız. Bu şekilde şiddetten uzak, sevgi dolu, doğaya saygılı, doğa sever, havyansever nesiller yetiştirebiliriz.

Çocuklarımızı teknoloji bağımlısı olmaktan korumanın diğer bir yolu ise onları yeteneklerine uygun spor ve sanat dallarına yönlendirmektir. Sanat ve sporla küçük yaşta tanıştırmalı enerjilerini ve potansiyellerini verimli etkinliklere yönlendirmeleri sağlamalıyız.

Teknolojiyi hayatımızdan çıkarmak ya da çocuklarımızı tamamen uzak tutmak mümkün olmadığına göre bunun bağımlılık, psikolojik ve sosyolojik bozukluklara yol açmadan sınırlı kullanım sağlayarak teknoloji ile ilişkilerini kontrol altında tutabiliriz:)

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Mart 2015
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net