Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Çocuk mahremiyetine saygı

Ekim24

Uzun zamandır aklımda olan fakat bir türlü satırlara dökemediğim bir yazı… İlk kez bir yazım için bu kadar düşündüm ve benim gibi düşünen başka birileri daha var mı diye araştırma yaptım. Meğer uzmanlar da çoğunlukla benim gibi düşünüyorlarmış!!!

Benim bu kadar uzun düşünmemin, yazmaya cesaret edemememin nedeni; henüz bir anne olmamam, anneliğin yoğun duygularını tatmamam, anneliğin her bayanı değiştiren büyülü dünyasına yabancı olmam. Fakat sosyal medyada SIKLIKLA paylaşılan çocuk fotolarından, bir birey, bayan, anne aday  adayı ve eğitimci olarak tedirgin oluyorum.

Endişelerimi yersiz, bile bulsanız her şeyden önce nazara inanan ve nazardan korkan bir toplumda yetiştik ve yaşıyoruz. Endişelerim abartılı bile olsa en azından nazar değmesinden korkmamız lazım diye düşünüyorum.

Akıllı telefonlar ve sosyal medya sayesinde bebekler doğar doğmaz tüm detayları ile 3G hızıyla sanal dünyayla tanışıyor.

Çocuklarınızın fotoğrafını internete koymanız onları riske sokuyor mu? Bu paylaşımlarınız onları ilerde olumsuz etkiler mi? Paylaşmak ne kadar doğru? Resim ve konum bildirilen paylaşımlar çocuklarınız için ne kadar güvenli? Etik mi? Hiç düşündünüz mü…

Oxford İnternet Kurumunda direktör Victoria Nash; Çocuklar ileride bu fotoğraflardan utanabilir diyor. Nash; kendi çocuklarının fotoğrafını paylaşırken dikkat ettiğini asla mayolu fotoğrafını, nerede yaşadığını, nerede olduğunu belli eden fotoğraflar paylaşmadığını bunun dışında diğer kuralları düşünmediğini söylüyor

Bu tutum belki biraz biraz paranoyakça gelebilir bir çoğunuza ama söz konusu; kendini koruyamayan, savunamayan, kendi haklarını dile getiremeyen minik çocuklarımız olunca biraz paranoyak olmanın zarardan çok faydası var diye düşünüyorum. Çocuklara yönelik cinsel sapkınlığı olanlar çocuklarımızın fotoğraflarını biriktiriyor olabilir. Bu kadar kötü düşünmesek bile çocuklarımızın mahremiyet hakkını korumak gözetmek bizlerin/ yetişkinlerin görevi değil mi?

Bir diğer yeni moda da, çocukların kendi adlarına sosyal medya hesapları açılması…Savunmalar ise; çocuğum istiyor, çocuğum bununla mutlu oluyor. Çocukların erken yaşta sosyal medya hesabı açmaları, fotoğraf çektirmeye alışmaları, sürekli fotoğraf çekmeye/ paylaşmaya alışık olmaları çocuklarda narsismin gelişmesine neden olabilir. İleride gösteriş meraklısı, sürekli beğenilmek isteyen, beğeni/övgü bekleyen narsist bireyler olmasında suçlu bizler olacağız.

Sosyal medyada çocuk fotoğrafı paylaşmanın olası zararlarından bir diğeri de; onlarca fotoğrafı sosyal medyada olan bir çocuk teşhiri normal algılayacak olması. İleriki yaşlarında mahremiyetinin ne kadar özel olduğunu ayıramayabilir.

Bu paylaşımların uzun vadede en masum etkisini düşünecek olursak; 20 yıl sonra, onlarca şirin fotoğrafı herkesin erişiminde olan bir çocuk bu durumdan memnun olacak mı bilmiyoruz? Bu durumun çocuklarımız üzerinde yaratacağı olumlu/olumsuz etkileri bugünden kestirmek mümkün değil. Belki de hiç müsait olmadıkları bir anda iş yerinde karşılarına çıkacak. Bu durumun onlarda yaratacağı stresi bilemeyiz.

Uzun lafın kısası, kendi hakkında karar veremeyen çocuklarımızın mahremiyetine saygı gösterelim

posted under Genel | No Comments »

kApKara

Ekim11

 

Image result for yas

Sadece An-Kara değil maalesef 12 yıldır ülkemin dört bir yanı kApKara…

Adındaki ironiyle; 12 yıldır cehaletle, hırsla, koltuk aşkıyla, maddi menfaatlerle yönettikleri ülkemizi kApKaranlık hale getirdiler!!!

6 katliam… 523 ölüm… tabi bunlar resmi veriler, gerçek bilanço ne kim bilir?

Sonuç… 0 istifa!

Kalıplamış bir taziye konuşması, 3-5 gün yüzlere takılan üzgün maskeler… Bunları yapınca devlet görevini tamamlamış oluyor.

Başımızda onlar oldukça bizim başımız sağ olmaz!

Bu katliama 1 Kasım’da son verelim!

1 Kasım’da duyarlı olalım… 4 günlük (29-30-31-1) tatil tuzağına düşmeyelim!

Şehitlerimiz için, kaybettiklerimiz için…

Ülkemiz ve geleceğimiz için,

Atamızın izinde Aydınlık bir Türkiye için,

1 Kasım’da oy kullanalım!

En azından bunu yapalım!!!

 

 

posted under Genel | No Comments »

Sosyal Medyanın hayatımıza katkıları/ Hayatımızdan attıkları

Ekim6

Facebook, twitter, instagram, pinterest…

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri hayatımız baya değişti…

Öncelikle şu bir gerçek ki; sokaklarda, halka açık yerlerde, duvarlarda, otobüs/metrobüs koltuk arkası yazılarda inanılmaz bir düşüş oldu:) bununla beraber temizlik oldu diyebiliriz çünkü herkes kurtlarını sosyal medyada döküyor:)

Sosyal medya sayesinde yıllardır eşinin soyadını kullanan bayanların kızlık soyadı kullanımında patlama oldu. Herkes eskiye dönüş yapıp çocukluğuna indi. İlkokul toplantısı yapılmayan dövüldü…

Bekarlar sevgili buldu/evlendi…Bir danaya girercesine eşli-çocuklu ortak hesaplara girildi. İlişkiler vıcık vıcık herkese ispat edildi.

Mutfaklar yeni yemek tarifleriyle kuşatıldı.

Sosyal medyayla tanışma şokunu böyle sancılı atlattıktan sonra nihayet yeni yeni anlayabildik sosyal medyanın amacını ve kullanım özelliklerini!!!

Sosyal medyanın ticarete olan katkısını göz ardı etmemek gerek. Şirketler sosyal medya sayesinde müşterileriyle doğrudan irtibata geçebiliyor, ürünler ve kampanyalar hızlıca geniş kitlelere duyurulabiliyor. Hedef kitleye birebir ulaşma imkanı sağlayan sosyal medya da, kendilerini müşteri ile buluşturmak isteyen firmalar sosyal medya yönetimi için ayrı departman bile oluşturdu.

Yapılan araştırmalara göre e-ticarete en çok fayda sağlayan hala ilk göz ağrımız “facebook”  Twitter 140 karakterle sınırlandığı için işimize pek yaramamış anlaşılan:) Pinterest İngilizce olduğu için başta pek benimsenemese de görsel bir mecra olduğu için o da e-ticaretin, eğitimin, tekstilin dekorasyonun organizasyonun vb… sektörlerin vazgeçilmezi haline geldi kısa sürede. Görselde gönlümüzün sultanı tabi ki de hala instagram:)  Kişisel paylaşımın yanı sıra firmalar ürün ve hizmetlerini görsel paylaşımlarla özgürce kitlelere sunabiliyorlar.

Ticari kullanımda sosyal medyanın faydaları yadsınmaz fakat bireysel kullanımda yan etlikerini saymakla bitmez!!!

Bir kere samimiyetimizi yitirdik… Dijital ortamda emojilerle duygu belir olduk…

Yüz yüze iletişim diye bir şey kalmadı… Mavi tikse anladı, tek tikse ulaşmadı, çift ama mavi değilse takmadı, iletişimden anladığımız bu oldu…

Sosyal ortamda bile sosyal medya ile sosyalleşir olduk… Yalnızlaştık…

Birbirimizin özel hayatlarını sürekli inceler, dedikodu yapar olduk.

Her anımızı, bulunduğumuz yeri paylaşarak sonu kötü biten olayları arttırdık:( (cinayet, hırsızlık, tecavüz)

Psikolojik etkileri de cabası; insanlar sosyal medya da gerçek kimliklerinden uzaklaşıp farklı karakter rollerine bürünmeye başladı .

Beğeni manyağı olduk…Narsismin doruklarındayız, beğeniyle mutlu oluyoruz!

Gittiğimiz yerler, zevk aldığımız yerlerden ziyade en çok “like” alan yerler oldu…

Denize gidip, fotoğraf çekirmek için saçlarımız bozulmasın diye denize girmeyen, sadece  bulunduğumuz “beach”ı gözlemlediğimiz bir toplum olduk.

Şimdiden merak sardı… Bu yazı kaç paylaşım, kaç like alacak?

Başka söze gerek var mı…

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Ekim 2015
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net