Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Tevekkül

Mart29

Hastalık derecesinde kontrollü bir insan(d)ım. Hayatıma istediğim gibi yön vermeye bayılır(d)ım. Bu yüzden bugüne kadar kaderle ilişkimi hep mesafeli tuttum.

Hep kendi planlarımı çizdim. Hiçbir zaman “olursa olsun”cu olmadım / olamadım. Hatta “olursa olsun”cu insanlara zaman zaman müdahale edesim gelir.

“Yaparsan olur”a inandım ben hep…

Daha doğrusu…

“İstersen, çabalarsan olur”a inandım.

Çizdiğim planlardan hayati önem taşıyanlarının çoğu benim yönlendirdiğim gibi olmadı. Her olumsuzlukta dünyam yıkıldı… Sonra sonra farkettim ki daha da güzelleri olmuş!

Yine de bu durum kaderle aramdaki buzları pek eritemedi.

Olduysa vardır bir parmağım diye düşündüm hep.

Yanlış anlaşılmasın sakın, Allah inancım olmadığından değil ama benim için büyük fakat evren için küçük olan kararlarda her birey ile bu kadar detaylı uğraşmayacağını düşünürdüm. Allah’ın insanoğluna bahşettiği en güzel şeyin; insanoğlunun kendisi için en iyiyi, en doğruyu yapmasını sağlayacak olan düşünce kabiliyetini bahşetmesidir diye düşünürdüm.

Taa ki hayatımı kontrol edemeyinceye kadar…

Sanki biri “insancık rolünle ne yapmaya çalışıyorsun? Senden daha iyi yazan/yöneten kader var” diye yolumu kesti!

Hayatımızdaki olaylar bir düzen, kurallar ve yasalar çerçevesinde sebep-sonuç ilişkisi içerisinde gerçekleşmektedir. İnsanlar akıl ve iradeleriyle nedenleri ve sebepleri bulabilir ve bu sebeplere sığınıp ikna olur. Sonrasını hayırlısı der Allah’a bırakır.

Tevekkeli değil tevekkül etmek gerekir denir.

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Mart 2016
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net