Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Örgü Örme Sanatı

Ocak7

Örgü örme sanatının M.Ö. 1000 yıllarına dayandığı tahmin edilmektedir. Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda örgü sanatına dair ilk tarihi belgeler bulunmuştur. Örgüye dair ilk örnekler ise Orta Asya’da yaşayan Hunlara ait olan, koçboynuzu desenli süslü çoraplardır. Göçebe uygarlıklar sayesinde örgünün geliştiği ve yayıldığı varsayılmaktadır.

Evet; örgü deyince aklımıza sadece bayanlar geliyor değil mi? Örgü sadece bayanlara bahşedilmiş  bir meziyet gibi görülüyor… Bu yönüyle düşünüldüğünde; örgü ile ne aynı özelliği taşımaktadır sizce?

Kadın olmanın en kutsal özelliği olan doğum ile aynı değil mi…

Ben yalnızca kadına bahşedilmiş bu iki meziyeti birbirine çok benzetiyorum.

İkiside bir yaratma süreci…Yoktan var etme…

İkiside yaratan bayanın iç dünyasının aynası adeta…

İkiside sadece ve sadece bayanın kontrolünde…Hayatta başka hiçbir konuda olamayacağı kadar bayana ait!!!

Anne ile çocuğu arasında, kimsenin (babanın dahi) anlayamayacağı farklı bir dil, bir köprü vardır.

Tıpkı aynı örneği, aynı şiş ve yünlerle ören iki farklı bayanın örgüsü gibi… Malzemeler her ne kadar aynı olursa olsun iki farklı elle örülmüş iki örnek asla birbirinin aynısı olamaz… El farkı mutlaka belli olur!

Örgünün özerkliğinin yanı sıra, yaratıcısının psikolojisini de yansıttığına kesinlikle eminim. Amerikan, ünlü oyun yazarı Susan Glaspell’in “Trifles” adlı Türkçe’ye “Ivır Zıvır İşler” olarak çevrilen oyununda; eşini öldüren bayanın(Mrs. Wright) cinayet nedeni, bayan komşuları tarafından Mrs.Wright’ın mutfakta duran örgüsünü incelemeleriyle ortaya çıkıyor. Evde saatlerce arama yapan iki polis memurunun hiçbir iz bulamamalarına rağmen, evi toplayan iki bayan cinayetin nedenini Mrs.Wright’ın örgüsündeki değişimler sayesinde ortaya çıkarıyorlar.

Bu yüzden örgü; sadece kadınların, hakkında ortak bir dile sahip olduğu; erkeklerin her ne kadar dinleseler de derinliğini asla anlayamayacakları doğum gibi bir meziyet bence.

Bir kadının hayatında ördüğü en kutsall örgü; ilmek ilmek ördüğü çocuğudur!

Bütün annelere saygılarımla…

posted under Genel | No Comments »

Yeni Yıl Mesajı

Ocak2

Hayat disko gibidir; müzik değişse de dans etmeye devam edeceksin…

Hayatı kaçırmamayı yazılarımda hep vurguluyorum; başımıza gelen  (iyi-kötü) herhangi bir olaya odaklanıp hayatımızı bunun etrafında inşa ederek kendimize en büyük zarari veriyoruz. Başka bir deyişle baltalıyoruz kendi hayatımızı…

Hayatı bir disko gibi düşünün; müzikler ve ritm değişse de sahnede kalıp dans etmeye devam edeceksin. Dans etmediğin, keyif almadığın zaman diskoya gitmenin hiçbir anlamı yoktur.

Umarım 2013 sizi hep sevdiğiniz ve keyif alacağınız şarkılarda dans ettirir…

Mutlu yıllar:)))

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Ocak 2013
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net