Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Eyvah Kocam Baba Oluyor!!!

Eylül22

Hamile birini gördüğümüzde, duyduğumuzda direk anne adayına sempati duymaya başlarız:)Anne  adayının duygu ve isteklerine kulak veririz, heyecanını paylaşırız. Kısacası anne adayına ayrıcalık tanır, dünyayı onun etrafında döndürmeye başlarız.

Bebeğin geliş haberi duyulduğu andan itibaren anne adayının çevresindekiler anneyi bu kutsal sıfata hazırlamak için birbirleriyle yarışa girerler adeta. Anne adayının yiyeceklerine özen gösterilir, canının çektiği hemen temin edilir. Yaşam alanını en rahat şekilde düzenlenir, hayatı kolaylaştırılmaya çalışılır.

Anne adayının gardrobu bile bu sürece uyum sağlar, yerlerini hamile kıyafetlerine bırakır:)

Anne adayı, anneliğe her açıdan bu kadar yoğun hazırlanırken durumdan bir haber olan baba adayı cephesinde neler oluyor hiç düşündünüz mü?

Annelik; doğurma özelliği olan kadına doğuştan bahşedilmiş bir duygudur. Bebek rahme düştüğü andan itibaren kadın anne olmaya hazırdır. Fakat hamilelik sürecinde kadının yaşadığı duygulardan, hormonlardan yoksun olan baba adayı bu kutsal sıfata kendi imkanları ile tek başına hazırlanmak zorundadır. Bir erkeğin hayattaki en zorlu mücadelesidir baba olmaya hazırlanmak.

Bebeği taşıyan, dünyaya getiren hatta sütünü bile üreten anne iken, bu süreci sadece karşıdan izleyerek rolüne hazırlanan babanın işi çok zor değil mi? İlk zamanların tüm yükü annenin omuzlarında olunca babayı gelecek kaygısı sarıyor. Rolünün ne olduğunu, ne olacağını tam kestiremeyen baba panik içinde görev zamanının gelmesini beklerken geldiğinde ne yapacağını düşünür kara kara…Eşinin hamileliği süresinde, bebek gelince ne yapacağını, hayatlarının nasıl değişeceğini kestiremeyen baba, eşinin aksine nurtopu gibi bir karamsarlığa gebe kalır.

 Anne adayı, bebek dünyaya gelmeden rolünü pratiğe döküp kendini hazırlarken baba edindiğini teorik bilgilerle iyice strese giriyor.

Baba adayı, anne adayı kadar şanslı değildir. Bu kutsal görevine onu kimse hazırlamaz maalesef…ne  hormonları ne çevresi, ne kıyafetleri yardımcı olur onun bu rolü benimsemesine. Askerlik gibi; günü geldiğinde her şeyi kusursuz tam tekmil yapması beklenir baba adayının.

Bu süreçte kendisine olduğu kadar eşine de yabancıdır baba adayı.  Eşi artık ne fiziğiyle, ne psikolojisiyle ne de öncelikleriyle erkeğin tanıdığı kadın değildir. Hiçbir alıştırma yapmadan üzerine yapışan bu babalık sıfatıyla beraber eşinin anne olan yeni haline de alışmaya çalışır.

Eşinin doğumuyla o minik mucizeyi kucağına alan babanın karamsarlığı yerini şaşkınlığa ve hatta tabir-i caiz ise kıskançlığa bırakır:) Aşık olduğu kadının en değerlisi artık kendi değil o minik bebektir. Aşık olduğu kadını paylaşmayı da öğrenmek zorunda kalır. Anne ile bebek arasındaki kutsal bağda kendi (baba) kendi yerini bulana kadar şaşkınlık/ kıskançlık yaşasa da; babalık sorumluluğuyla tanıştığı andan itibaren, annenin ve bebeğin kahramanı, sadece bebeğin değil evin babası olduğunu anladığı anda erkek için hayatının en güzel dönemi başlar.

Baba evin kahramanıdır…

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Eylül 2014
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net