Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Baba-Kız

Ekim8

Eşim Kerim Boyar’a…

Geçen yazımda sezaryen ile ilgili maceralarımı anlatmıştım. Doğumu bana o kadar kolay anlatmışlardı ki ilk günlerde ağrı/acı olunca şok oldum. “Allah Allah millet hiç acımıyor dedi, benim niye bu kadar ağrım var” diye kendimle uğraşmaktan bebeğimle pek ilgilenemedim. Benim geçirdiğim bu birkaç günlük süreç çok güzel bir baba-kız ilişkisinin gelişmesine vesile oldu! Doğumdan önce bana “ilk doğduğunda ben kucağıma alamam, tutamam bebeği… şimdiden söyleyeyim yanlış anlama” diyen eşimin içinden mükemmel bir baba çıktı.

Yeni doğan bebeği tutamam, dokunamam diyen eşim, ilk andan itibaren  (çok minik olduğu için (2.450gr) anneannesi/babaannesi bile dokunmaya korkarken) eşim inanılmaz bir beceriyle altını değiştirdi, soydu, giydirdi… Elinde adeta oyuncak bir bebek tutarmış gibi oynadı kızımızlaJ

Bu süreçte kendi dillerini geliştirdiler baba-kız… Benim ancak sessizlikte, karanlıkta uyutabildiğim çocuk, babasının kucağında bazen ninni, bazen maçtaymışçasına coşkulu bir şekilde söylenen Karşıyaka marşıyla uyuyor:)

“Yıl 1912 memlekette savaş günleri

Başkaldırdı, boyun eğmedi

Karşıyaka gençleri…

Zühtü bey ve arkadaşları

Yaktılar bu meşaleyi

Rengimiz yeşil, kan kırmızı

Adımız Karşıyakalı…

Övünürüz tarihimizle, binlerce şehit dedemizle

Boyun eğmeyiz hiç kimseye, ay-yıldız var göğüsümüzde…

Karşıyakalı olunur, Karşıyakalı doğulur

Karşıyaka aşk bir karasevda, Karşıyaka bir tutkudur”

3 yıl önce “Eyvah Eşim Baba Oluyor” başlıklı bir yazı yazmıştım. Eşim baba olunca anladım ne kadar yanıldığımı… Eşimde, babalık annelik gibi hemen hissedilecek bir şey değil, bunun için bana süreç gerekiyor diyordu doğumdan önce; fakat kucağına aldığı an en az benim kadar hazır olduğu aşikardı! (hatta benden daha fazla desem abartmış olmam)

Her doktora gidişimizde, ataerkil toplumumuz gereği doktorlar tüm soruları anneye sorar malum! Eşim benden önce cevap veriyor. Kızımızla ilgili her ayrıntıyı benim kadar o da dikkatle takip ediyor.

Doktor annesi bebeği soyabilirsiniz/giydirebilirsiniz dediğinde genelde o soyup giydiriyor.

Bu yaptıklarını bana destek olmak için yapmadığına eminim. Sonuçta ben bu yıl kızımızla ilgilenmek için çalışmıyorum; istemese bu sürece bu kadar dahil olmayabilir. Yoğun iş temposuna rağmen bu sorumluluğu kızımızın gelişiminde eşit rol almak için, büyümesine birebir şahit olmak için yapıyor.

Kızımızda babasının bu ilgisini en güzel şekilde mükafatlandırıyor:)Daha 3 aylık olmasına rağmen babasının sesini duyduğu anda gülücükler saçmaya başlıyor, gözleri babasını arıyor:)

Eşimin bu tutumu kısa vadede güzel bir baba-kız ilişkisi kurulmasını sağlamasının yanı sıra, bu tutumun  en olumlu etkisinin uzun vadede olacağına inanıyorum. Ülkemizin içinden geçtiği; ataerkil kriterlerin kadınların hayatlarını kısıtladığı, bu karanlık dönemde, toplumsal rollerde eşitlikçi bir evde büyümek kızımızın gelecekte oluşturacağı kadın-erkek ilişkilerine karşı bakış açısını olumlu yönde etkileyecektir.

Bir bebeğin eşit sorumlulukta büyütülmesi ebeveynlerden birinin hata yapma oranını azalttığı gibi bebeğin anne-baba ortak bir dilde/disiplinde büyümesini sağlayacaktır.

Ülkemizin geçirdiği şu kötü dönemde, geleceğin mimarlarını yetiştiren biz anne-babalara çok daha fazla görev düşüyor. Geleceği şekillendirecek olan çocuklarımıza en doğru şekilde örnek olarak bilinçli yetiştirmeliyiz.

Bu zorlu yolda bana mükemmel bir yol arkadaşı olan sevgili eşime sonsuz teşekkürler…

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Ekim 2017
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net