Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Şimdiki Zamanda Anne-Baba Olmak

Haziran29

Anneannemi yakınen tanıyan herkes onun öğütlerinden nasibini almıştır. Bekarsan evlenmelisin ( ve her daim yuvanda yapıcı olmalısın) evliysen çocuk doğurmalısın, çocuğun varsa ona mutlaka kardeş (tercihen kardeşler) yapmalısın. İnsan hayatının amacının bu olduğunu savunur şartlar ve konumlar ne olursa olsun! Anneanneme göre biz gençler bu yörüngeyi çok geç takip ediyoruz:)
Şimdiki hayat şartlarını kendi zamanlarıyla kıyasladığında, şartlar bu kadar kolaylaşmışken biz gençlerin geç evlenip, geç anne/baba olmamızın nedenini anlayamamaktan şikayetçi…
Öyle ki anneannemin benim şu an ki yaşımın (32) sadece 8 yaş fazlasında (40) anneanne olduğunu göz önüne alırsak şartlar baya değişmiş gerçekten! Bu değişiklikler iyi mi yoksa kötü mü orası tartışılır işte…
Şu an hayatımızı kolaylaştıran elektronik aletlerin hiçbiri yokken, rahmetli babaannem tek bakıcıyla ikizli/tekli dört erkek çocuk büyüttüm derdi hep…
Anneannem ise çalıştığı halde hiçbir yardımcısı olmadan, birbirine göz kulak olarak büyüyen üç evlat yetiştirmiş.
Anneannemde, rahmetli babaannemde “şimdiki şartlar bizim zamanımızda olsaydı ohooo daha kaç tane büyütürdük, ne var ki çocuk büyütmekte” diyorlar.
Kulağa şartlar kolaylaşmış gibi geliyor olsa da pratikte durum pekte göründüğü gibi değil aslında! Hatta tam tersini söylemek pekte yanlış sayılmaz!
Şimdilerde çocuk için kaygı hamilelik sürecinde başlıyor. Organik gıda yönünden sizler gibi şanslı olmadığımız için ihtiyacımız olan vitaminleri bir avuç ilaçla alıyoruz. Hatta daha da öncesini düşünürsek doğal yolla hamile kalmak ya da sorunsuz hamilelikler yaşamak neredeyse imkansız denebilecek kadar az… Bu zorlu süreçte yol gösterecek/ rehberlik edecek doğru doktoru bulmak bile başlı başına bir mesele!
Çalışan anneler için doğum sonrası hemen başlıyor sıkıntı. Eskisi gibi, çocukların tek bir evde büyüdüğü kalabalık aile yaşamları artık yok. Çalışan anne babalardan oluşan çekirdek ailelerde büyüyor çocuklar. Çocuk istismarının bu kadar ayyuka çıktığı bir dönemde çocuğu bin bir mülakat ve referansla alınan bakıcıya bile için rahat olarak bırakamıyorsun. Evin her yerine kamera döşetip işteyken bile aklın evde gözün kamerada yaşıyorsun.
Çocukların oyun oynaması sizin zamanınızdaki kadar kolay değil artık maalesef… Ne oyun oynayabilecekleri bir avluları ne de oyun kurabilecekleri yaşıt komşu çocukları var etrafta. Bahçeli evlerde oturuluyor olsa bile komşuya güvenip ahbap olmak, çocuklarını kaynaştırmak çok zor bu dönemde. Oyuncak almak desen ayrı bir bilinç gerektiriyor:)
Okul seçiminin eski zamanlarla hiç alakası yok. Eskiden okul seçmek diye bir şey yoktu; evine/ adresine en yakın olan okuldu çocuğunun okulu… Şimdiyse akademik ve fiziki koşulları uygun, aklına/mantığına/ ideolojine ve bütçene uygun okulu bulmak durumundasın.
Eğitim sadece doğru okulu bulmakla da kalmıyor; her ne kadar çocuğumu yarış atı gibi yetiştirmeyeceğim desende çocuğunu günün şartlarına göre donatmak zorundasın. Çocuğunu sanat, spor, teknoloji alanında desteklemek zorundasın; çünkü modern hayat bunu gerektiriyor.
Tüm bu yoğunluğun içinde, büyüklerimizin kolaylık diye tabir ettiği aslında zehir saçan hazır yiyeceklerden deterjanlara kadar paketli olan her şeyden vazgeçip doğala dönme çabasındayız elimizden geldiğince!
Birde ülkenin içinde bulunduğu durum var; içler acısı olan! Geleceğe her geçen gün daha çok kaygıyla baktıran…
Velhasıl kelam; niye bu kadar geç ve genelde tek çocuk doğurduğumuzu şimdi anladınız mı değerli büyüklerimiz…

 

posted under Genel

Email will not be published

Website example

Your Comment:


Takvim

Haziran 2021
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net