Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Erkek annesi olmak…

Ocak12

Kadın-erkek ilişkilerinin her şeklinde kıskançlık kaçınılmazdır. “Evlilik, iş hayatı, kardeşlik, dostluk, arkadaşlık, ast-üst… vb gibi doğasında kıskançlığın olduğu ilişkilere bir de kadın- erkek farkı eklenince farkında olmasak ta kıskançlık bir yerden baş gösteriyor. En masum ilişki olan anne-oğul arasındaki kıskançlık/ paylaşamama duygusu kıskançlığın en naif,  en saf hali olsa gerek… Ben henüz anne değilim fakat kardeşine aşık, hayran, onu paylaşmaya dayanamayan bir ablayım. Anne yarısı sayılırım herhalde:)

Kız çocuğu anneye ortak gelir hayata… Hatta daha dünyaya gelmeden başlar anneden bir şeyler aşırmaya:) Bu ortaklık hamilelik sürecinde başlar; kız doğmadan annenin güzelliği alarak ortaklığa alıştırır anneyi. Her ortaklıkta olduğu gibi zamanla bu paylaşımlar çoğalır. Kıyafet, makyaj malzemesi, takı gibi şeylerle başlayan bu ortaklık sır paylaşımına kadar çok geniş alanlara ulaşır. Paylaşımlar çoğalınca sorunlar kaçınılmaz olur her ortaklıkta olduğu gibi:) bu yüzdendir anne-kız kavgalarının sıklığı.

Anne-kız, baba-kız, baba-oğul arasında çok güçlü bir bağ ve yadsınmaz bir sevgi vardır fakat annelerin oğullarına düşkünlüğü ve oğulların annelerine olan bağlılığı herkesten/ her şeyden çok ötedir.

Doğası gereği  kadınların gönlünü fethetmeyi bilen erkek daha doğamadan anneye hayatının en özel jestini yapıp annenin kalbine tahtını kuruyor. Hamilelik süresince annenin erkeklik hormonlarını alan erkek çocuğu anneye güzellik vererek annenin gönlünü çalmayı başarıyor.  Anneyle oğul arasındaki kutsal bağ bu jestle başlıyor ve hayat boyu annenin buna karşılık oğluna yaptığı sonsuz jestlerle devam ediyor. Erkek annesi olmak; kadının içindeki erkeği keşfetmesidir. Kadın anne olmaya çalışırken diğer taraftan erkek olmayı öğreniyor. Erkek oyuncaklarıyla oynamaya başlar, erkek masalları anlatır, erkek jargonunu anlamaya çalışır. Erkeğe kadınları anlatan rol modeldir. Oğlan çocuğu, annesini model alarak şekillendirir kadınlara bakış açısını, hayat bakışını ve eşini.  Oğlan çocuğu annenin en değerli projesidir… Anne hayatının ideal erkeğini özenle ilmek ilmek işleyerek yetiştirir. Babasının iyi yönlerine eksik yönlerini katarak harmanlayarak hayata hazırlar oğlunu. Kız çocuğu belli bir yaşa geldikten sonra anneye arkadaş  olup yükünü azaltırken erkek kaç yaşına gelirse gelsin hep aynı hizmet ve özeni bekler anneden. Kız çocuğuna kıyasla erkek çocuğu daha fazla emekle büyürken “ergenlik”, “olgunluk”, “erkeklik” vs dönemleri çat diye gelir ve  çocuğuna sarılıp öpemeden uzaktan sevmek zorunda kalır erkek annesi.

Böylesine hassas sevilen ve emekle büyütülen çocuğunu bir gün başka bir kadınla paylaşmak gerçekten zor olmalı.  Şu an ben bile böyle düşünüyorsam bir gün anne olduğumda neler hissederim ya da annem neler hissediyordur hayal bile edemiyorum.

Toplumda “kayınvalide” ve “görümce” sıfatlarının olumsuz bir imajı olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz kadınlar,  onların en değerlilerini alıyoruz onlardan huysuz olmakta  haklı değiller mi sizce?

posted under Genel | No Comments »

N’eden Sen

Ocak1

N’eden sen… b/sen birimizin hatalı bir şey yaptığı kesin ama hangimiz? Sana sorsam ben, bana sorarsan sen… 2013’ün n’edeni sensin benim için.

2013 en güzel yılımdı nedeni sendin!

2013 en kötü yılımdı edeni sendin!

Birçoğumuz için bu satırların çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Yıl değişik olsa da herkesin hayatında bir n’eden vardır mutlaka. Hepimiz buradaki “sen” ya da “ben” olmuşuzdur elbet bir aralar. Bazılarımız bu yıl “ben”li taraf oldu; belki de hayatının en tutkulu aşkını yaşarken birden ayrılıkla sarsılıp acıyı iliklerine kadar hissetti… Bazılarımız ise “sen”li taraf oldu; çekti gitti, özlendi, beklendi, sorgulandı, suçlandı ama çok sevildi… Her hikaye de “ben” olmak çok kolaydır. “Ben” hep haklıdır, masumdur, mazlumdur, hep doğrudur. Oysa fark edemediğimiz şey; herkesin içinde yaralar olduğudur. O sert kabuklarımızın altında vazgeçmişliklerimiz, küskünlüklerimiz, hayalkırıklıklarımız, hırslarımız, hayallerimiz ve değişen bizler vardır.

“13” rakamına olan batıl inancımızdan mıdır nedir bilinmez bu aralar kiminle konuştuysam ve sosyal medyada gördüğüm kadarıyla herkes sözleşmişçesine 2013’e karşı birlik olup lanet etti. Ülke olarak birlik olmaya başladığımız bu yılda 2013’ün bitmesi için kenetlendik adeta:) Kişisel yaşanmışlıklarımızı, dönüm noktalarımızı niye bir tarihe bu kadar bağladık onu da anlamış değilim. Hatalarımızın, mutsuzluğumuzun sorumluluğunu almak konusunda pek istekli ve başarılı değiliz insanoğlu olarak. Vicdanımızı rahatlatmak için uğursuzluğuna inandığımız “13” sayısına attık tüm suçu.

Peki 2013 size ne yaptı hiç düşündünüz mü? Ben kendi 2013’ümün bir kritiğini yapayım sizlerde yazımı okuduktan sonra kendiniz için yapın aynı şeyi yapın bakalım gerçekten suçlu 2013 mü?

Geçmiş yıllarla kıyasladığımda 2013’ün ilk altı ayı gayet iyiydi:) Her çıkışın bir düşüşü, her düşüşün bir çıkışı olduğu düşüncesine inanan ben bu dinginliğin/mükemmelliğin ne kadar süreceğini düşünürken beklenen deprem oldu… Yılın ikinci yarısında hayatımdaki tüm dengeler bir anda alt üst oldu. İlk altı ayın dinginliğine taban tabana zıt bir dönem yaşadım yılın ikinci bölümünde. Hayatımın birden fazla alanında kayıplar/çöküşler yaşadım. Hayatımda tüm bu olumsuzluklar olurken yıllar önce belki de sadece bir hobi olarak başladığım kalemime,  sayısız güzel fırsatlar sundu 2013. Eminim ki benden giden her şey bana “ben”in gelmesi için vesile oldu.

Tarih değişimi/yılbaşı; sıfırlanmak, yeni başlangıçlar yapmak, arınmak için elbette ki çok güzel bir fırsat. Size tavsiyem eski yılları suçlayıp, iyileşmek için yeni yıldan medet ummak yerine hayatın götürdüklerinin yanında neler getirdiğini görebilelim ve şükredelim. Unutmayın kimse kimsenin anti-depresanı olamaz!!! Her şey kendi elimizde… Farkında olmasak ta her birimiz birinin “SEN”iyiz.

                                                                                                                                                           Mutlu Sen’eler…

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Ocak 2014
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net