Duygu Ersen Resmi Web Sayfası

The Official Web Page

Kadına Şiddet!!!

Temmuz20

Elin oğlu diplomana değil yaptığın pilava bakar.

En modern erkek bile günü gelir sana, yerinin mutfak ve yatak odası olduğunu hatırlatır.

 

Medyadan takip ettiğimiz üzere oyuncu Bade İşcil yaklaşık iki yıl önce işadamı Malkoç Sualp ile evlendi. Birde erkek çocukları olan bu ünlü çift son haftalarda magazinlerden düşmüyor.

Geçtiğimiz haftalarda gündem, Bade İşcil’in eşinden psikolojik şiddet gördüğü iddasıyla açtığı ve son dakika geri çektiği boşanma davası ile çalkalandı. Son anda geri çekilen dava dilekçesinde “öfke nöbetlerini kontrol edemeyen, baskıcı, asabi, katı kuralları olan kocanın her sinirlendiğinde sözlü şiddet uyguladığı iddaa edilmişti. Düzelir umuduyla sessiz kaldığını belirten İşcil, bu bekleyişin yerini korku ve huzursuzluğa bıraktığını açıkladı.” İşcil, dilekçesinde ayrıca; davalı kocanın “Bu çocuğu kendi kurallarıma göre büyüteceğim, sen karışamazsın. Çocuğu emzirmeyeceksin, kucağına almayacaksın! Sütünü biberona koyacaksın dadısı verecek. Çocuk iki yaşına geldiğinde de Londra’ya yatılı okula göndereceğim, artık onu görmeyeceksin” diyerek yeni doğum yapmış anneyi psikolojik olan yıprattığı; doğumun gerçekleştiği günde doğumhaneye gelerek bebeğin, anne ile duygusal bağını kesmek için göbek bağını kendisinin kesmek istediği belirtilmiş!

Okuduklarımız/ duyduklarımız inanılır gibi değil… Bir insan evladı, bir anneye / çocuğunun annesine bunları nasıl yapar akıl alır gibi değil…

Bade İşcil’in bu iddaları kadar kendisine gelen destek mesajları da trajik! Bade İşcil’e gelen destek mesajlarının hemen hemen hepsi aynı cümlelerle başlıyor “ Eee okumuşu da bunu yaparsa…” Şiddet  sadece cehaletten kaynaklanmıyor. (şiddetin tek nedeni eğitim olsa eminim bu denli yaygın olmaz ve  çözümü çok daha kolay olurdu) Kadına şiddet yalnızca eğitim seviyesinin düşük olduğu kırsal kesimde değil yurdumuzun dört bir yanında ne yazık ki…

Malkoç Sualp bu teze en iyi örnek; İstanbul doğumlu olan Sualp, eğitimini yurtdışında tamamlamış sosyal ve ekonomik düzeyi yüksek bir kişidir.  Sonuç; eşine şiddet uyguluyor…

Yani demem o ki neden eğitim değil…

Neden mi?

Neden, erkek egosu…

Neden, erkek çocuklarını yetiştirme şeklimiz…

Neden, tecavüzden, uyuşturucu, gasp ve hırsızlığa kadar her suçun çözümünü imanlı birer birey olmakta bulan yöneticiler…

Neden, tecavüz olayında erkekten çok kadında suç bulan zihniyet…

İnsanı üstün kılan tek meziyetin ahlaki değerler ve erdem olduğundan bir haber  bireyler…

Yaşadığımız toplum adı üstünde erkek egemen toplum; bundan mütevellit erkekler her ne kadar moderniz, eşitlikçiyiz deseler de bilinçaltlarında eşlerinden/ kız kardeşlerinden/ sevgililerinden hep bir adım önde olma, koruma, dominant olma arzusu var.

Erkeklerin bu dominant olma, korumacı özellikleri hayatları boyunca aile bireyleri, eğitim kurumları, sosyal ortamlar ve medya araçları tarafından bilinçaltlarına övünülecek özellikler olarak işlenir. Kendisiyle eşit özelliklere sahip olan karşı cins erkeğin yegane değerlerini tehlikeye attığını düşünür. (Örnek; Bade İşcil’in popülerliğini hazmedemeyen eşi ve bunun neden olduğu şiddet tepkileri) Yegane değerlerinin tehlikede olduğunu hisseden erkek savunmaya geçer. Tıpkı kavgada saldırıya maruz kalan kişinin kendini savunması gibi… “Çünkü insan beyni fiziksel saldırıya nasıl tepki verirse, düşünce saldırısına da aynı tepkiyi verir” beyin açısından saldırının fiziksel veya düşünce bazlı olmasının farkı yoktur.

Peki bu durum nasıl değişir? Kadına şiddeti engellemek için neler yapılmalıdır?

Kadına şiddetle mücadele için Türkiye’nin ihtiyacı olan tek şey zihniyet değişikliğidir! Ki bu değişim, bu hükümetle hayal bile edilemez. Tecavüz olayında erkek yerine kadını suçlayan, kadının haklarını elinden alan, gün geçtikçe kadını etkisizleştirmeye çalışan hükümetin, kadına şiddete karşı ve kadın-erkek eşitliği için çözüm konusunda çözüm üretmesini beklemek hayal olur.

Yine bu hükümet değil midir ki kadına şiddetle mücadele komisyonu kurup tüm komisyonu erkek üyelerden oluşturan. Bu konu için bir tane bile kadının görüşünü almayan!

Kadın için en iyisini erkek bilir/ erkek yapar diye düşünen zihniyetten ne bekleyebiliriz ki…

Türkiye’nin batısından doğusuna, eğitimlisinden tabir-i caizse cahiline Türkiye’de yaşayan her bayan ne yazık ki ideolojik olarak şiddet mağdurudur!

posted under Genel | No Comments »

Takvim

Temmuz 2015
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My Great Web page
HTML hit counter - Quick-counter.net